Home

How much does the average family of 4 spend on food monthly?
Previous  1, 2, 3  Next  Last >>
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Household Management -> Finances

View latest: 24h 48h 72h


amother




Oak


Post  Sun, Feb 03 2019, 11:12 pm
amother wrote:
How do you feed a person on $27.75 a week?


She wrote that she’s spending $250 a week-
Which is $1,000 a month
Back to top

amother




Orange


Post  Sun, Feb 03 2019, 11:18 pm
amother wrote:
She wrote that she’s spending $250 a week-
Which is $1,000 a month


Ok.
27.75× 9 is still 250$ a week!
Back to top

amother




Oak


Post  Sun, Feb 03 2019, 11:25 pm
amother wrote:
Ok.
27.75× 9 is still 250$ a week!


She probably has a nursing baby who doesn’t eat food yet. Maybe a few toddlers who eat very little and also get wic. So then it’s 6 people to really feed... and if she buys carefully in large supermarkets and doesn’t need cholov Yisrael or top hechsherim then it’s doable.
Back to top

honeymoon




 
 
 


Post  Sun, Feb 03 2019, 11:29 pm
amother wrote:
She probably has a nursing baby who doesn’t eat food yet. Maybe a few toddlers who eat very little and also get wic. So then it’s 6 people to really feed... and if she buys carefully in large supermarkets and doesn’t need cholov Yisrael or top hechsherim then it’s doable.


Wow. I'm assuming that is excluding fish and meat.
Back to top

amother




Silver


Post  Sun, Feb 03 2019, 11:30 pm
amother wrote:
Does everyone realize she wrote week, not month?
She’s spending $1,000 a month...

That's 27.77 a week and 111.11 a month, per person.
250 ÷ 9 people
Back to top

dankbar




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 12:42 am
Can you share your tricks? Gerbara!
Back to top

aliavi




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 1:56 am
We are about $200 per person per month. Managing the grocery and household spending makes me far less stressed overall.
Back to top

baby12x




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 2:11 am
You're asking the wrong question: how much can you afford to spend on food?
Then make that budget work the best you can.
Back to top

amother




Black


Post  Mon, Feb 04 2019, 2:41 am
Family of 5, no nursing babies, chalav yisrael,pas yisrael, specific shechitas etc... Up to 800$ a month.
Back to top

simba




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 6:09 am
Food for 5 (infant counted out) including takeout and the random pizza dinner runs me about $2000 a month. 1 shopping on Sunday of $200 for school snacks, dinner mains and re-stocks. 1 shopping for shabbos on Thursday- $200. DH and I both work full time so we often grab lunch at a cafe.
Back to top

amother




Cerise


Post  Mon, Feb 04 2019, 7:26 am
Family of 2. Prob around 1000. We often have company on shabbos
Back to top

Tzutzie




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 7:40 am
Family of 4.
Around $1,100 - $1,200
Including fish, meat, paper goods, detergent, soaps/pharmacy pull ups....
We divide out shopping between local grocery -weekly, walmart and shoprite - mostly.
Comes about to about 1k. But sometimes a little more.
We rarely buy takeout/pizza. That would be maybe $20- $25 a month averaged out if we do.
Back to top

amother




Linen


Post  Mon, Feb 04 2019, 10:19 am
Buy what is on sale.That is a huge savings for us.
Back to top

Gerbera




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:08 am
amother wrote:
Do you get any programs to supplement?


No! I live in Canada - we don't have such things to supplement food purchases here.
Back to top

dankbar




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:10 am
Do you grow your own veg?
Back to top

mha3484




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:14 am
We are a family of 5 2 adults and 3 kids that on an average day probably eat like 2 all together. On food items alone I spend around $1000-1200 a month. Paper items I try not to get at my grocery store so I cant include that in my grocery trips.

I go to trader joes twice a month and spend between 150-180 each time. That gets me the bulk or our non perishables and the majority of my kids snacks for school. Also I find things like empire chicken are a little cheaper per lb which adds up over time. If you dont keep Chalav Yisroel or Pas Yisroel there are even more choices then we have (we keep both).

I went once when it was not crowded and wrote down every item that I would normally buy at my big chain store like beans, pasta, quinoa, hot and cold cereal, marinara sauce, frozen veggies etc and hands down TJ's was cheaper on all of it. Also the fun treats are cheaper so when I want to splurge I dont feel bad or when I want to get items that are more for my convenience like pre-cut butternut squash or cauliflower rice its very reasonable.

I go to the main grocery store for kosher items closer to shabbos and spend around 130-150 each time. I get things like shabbos nosh, cheese, yogurt, milk, gefilte fish, some times fish sticks or salmon for dinner anything that is only available in the kosher aisle basically.

I also turned my own lunch making into an act of self care. I got into making myself healthy fun lunches to take to work and have cut down so much on the take out.

This is something I have been working really hard on for the past year or so. I used to spend A LOT more money and it was really becoming a big issue. Next is kicking my coffee habit but one step at a time lol.
Back to top

Gerbera




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:19 am
I have no idea what WIC is...I assume that's something in the US? We are required by our children's schools to buy a certain amount of grocery cards per school year as the companies donate a percentage back to the school as a donation so it's all paid for by us out of pocket. The store I shop at in Canada is not in the US but for example I'd buy $250 of Walmart gift cards through the school office and then go grocery shopping using those cards.

No, I do not have a nursing baby. My eldest is 10 and youngest is 20 months.

I make a meal plan for the week...and only buy what we need and that's on the grocery list.

There are no "kosher" stores anywhere near where we live so I shop in a regular grocery store that has six aisles dedicated to just kosher items.

My kids don't get hot lunches in school so that includes stuff for lunches.

I enjoy the challenge of staying under budget. I'm not sure if perhaps groceries are cheaper here than in the US? I'll look at flyers and plan meals around what's cheap on a particular week.
Back to top

Israeli_C




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:19 am
Family of 6 (although 2 aren't on solids yet) in central Israel.
We only eat fish and meat on shabbat.
We don't eat dairy, don't eat out (4 kids under 3 years old and no babysitter...) and don't buy ready made stuff.

1000 NIS per month on fruits/vegetables (gush katif greens only)
350 NIS per month on meat/fish (Lubavitch-friendly hechshers)
1000 NIS monthly shop in Rami Levi or Osher Ad

2350 (apparently about 651 USD)
Back to top

Gerbera




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:21 am
dankbar wrote:
Do you grow your own veg?


If that was directed to me - absolutely not. It's been -35 degrees Celsius for days here...I couldn't grow a thing till spring!
Back to top

Gerbera




 
 
 


Post  Mon, Feb 04 2019, 11:23 am
chestnut wrote:
Where do you live/shop?


Canada - I shop at a regular chain grocery store.
Back to top
Previous  1, 2, 3  Next  Last >> Recent Topics

Page 2 of 3 View latest: 24h 48h 72h


Post new topic   Reply to topic    Forum -> Household Management -> Finances

Related Topics Replies Last Post
Travel to nitra and kosho: food inquiry
by amother
44 Today at 3:21 am View last post
Do you have enough space for your growing family?
by amother
25 Yesterday at 11:43 pm View last post
PSA—using plastics for food prep,
by zaq
0 Yesterday at 2:11 pm View last post
by zaq
Fattening food for toddler 34 Sun, Jun 23 2019, 8:10 pm View last post
Motzai shabbos hot food from center fresh BP
by amother
6 Sun, Jun 23 2019, 12:09 pm View last post

Jump to: