Home

Food budget family of 4
1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Household Management -> Finances


View latest: 24h 48h 72h


amother




OP
 

Post  Thu, Jan 16 2020, 10:08 pm
Curious what your weekly food bill is (assuming no guests)
Family of 4. 2 adults, 2 little kids not yet teens.
Long island.

Thanks
Back to top

mra01385




 
 
 
 

Post  Thu, Jan 16 2020, 10:13 pm
About $600/mo I try to mostly shop the sales. I usually shop at 2-3 stores a week.
Back to top

TwinsMommy




 
 
 
 

Post  Thu, Jan 16 2020, 10:16 pm
we're a family of 4--- twins just turned 13 (boy twin's BM is this Shabbos, yay!)

we're closer to $800 a week. We spend $130 to $180 at Walmart once a week and $10 to $50 elsewhere once a week (meat store and/or trader joe, etc)
Back to top

stillnewlywed




 
 
 
 

Post  Thu, Jan 16 2020, 10:22 pm
TwinsMommy wrote:
we're a family of 4--- twins just turned 13 (boy twin's BM is this Shabbos, yay!)

we're closer to $800 a week. We spend $130 to $180 at Walmart once a week and $10 to $50 elsewhere once a week (meat store and/or trader joe, etc)


I think you mean $800 a month...
Back to top

amother




OP
 

Post  Thu, Jan 16 2020, 10:24 pm
mra01385 wrote:
About $600/mo I try to mostly shop the sales. I usually shop at 2-3 stores a week.


Thx
I'm actually the same
About $100 in begining of week and then will need to add a bit for shabbos.
Was just curious.
Back to top

TwinsMommy




 
 
 
 

Post  Thu, Jan 16 2020, 11:57 pm
stillnewlywed wrote:
I think you mean $800 a month...


oops! lol. $800 a week on food for a family of 4. I'm sure there are those who DO spend that! Not us. $800 a month, yes. Smile
Back to top

amother




Taupe
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 12:59 am
I spend more than posters above. Usually make two orders a week. One is about 150 and the other is 50. So that’s for sure 800 and then my husband usually stops into a bakery and often take out. So minimum 1000 a month.
Back to top

HonesttoGod




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 1:21 am
Anywhere between 150-200 a week depending on many factors such as guests? If yes who?
Am I meal prepping or not.
good sales?
Time to shop around or corner deli for many items?

Etc.
Back to top

amother




Royalblue
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 11:07 am
We're a family of 4 (appetites of 4 adults) and our bill is $500 a week including lots of papergoods, disposables and detergents that are our conveniences since we work full time (we don't buy ready food but do take advantage of frozen and grab and go options like frozen pizza, indivual yogurts and bars, vacuum packed indivual size deli).
Back to top

nchr




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 11:08 am
About $125 per person per month.
Back to top

amother




Hotpink
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 11:23 am
amother [ OP ] wrote:
Thx
I'm actually the same
About $100 in begining of week and then will need to add a bit for shabbos.
Was just curious.


How? I am a newlywed with no kids, I only eat dinner at home once a week and don't make shabbos and my bill is around $150 a week.
Back to top

mra01385




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 11:37 am
Hot pink, well it depends what you are buying, how much you are buying. Maybe you shop in a very expensive store
Back to top

HonesttoGod




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 12:20 pm
amother [ Hotpink ] wrote:
How? I am a newlywed with no kids, I only eat dinner at home once a week and don't make shabbos and my bill is around $150 a week.


Take a look at what you’re buying. Are you buying fancy meats and expensive vegetables for that one night a week?
Snacks, danishes, pastries, expensive yoghurts, frozen goods like ice creams, candies, it all adds up.
Back to top

allthingsblue




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 12:21 pm
Around $300/week for food.
Back to top

gande




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 12:33 pm
Family of 6 spend 200-300 a week including all paper goods detergents ect...we do shop at an extremely well priced store.
Back to top

amother




Turquoise
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 12:51 pm
I wouldn't have a clue. I am very cost-conscious and I only buy on sale, but I will go to an out of the way butcher and drop $2-300, but not go back for a long while. I will go to shoprite and buy 2 dozen boxes of pasta and not go for the next 3 weeks. I spend a ton at Costco, but it is food, clothes, gifts, paper goods, housewares, and I don't have a set schedule of how often. I go to the local butcher 1-2xper week and may spend as little as $20 each time or $150 both, depending on what is on sale and what my home inventory looks like. The only "regular " spending I do is the fruit store which is about 1xper week- but can be more often or stretched, and is ~$60.
Btw, I also have company. It can be 3 consecutive weeks with 15 people for Shabbos lunch, or one Shabbos both lunch and dinner, or I can also go 6 weeks without inviting.
BTW, my kids are teens and so are the kids in the families we invite.

Thank God, I can afford my groceries and don't budget. I am careful with sales and not to waste.
Back to top

amother




Ivory
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 12:57 pm
Maybe $400 per month? I only buy meat, fish and certain other products at kosher grocery stores. Everything else, I buy where it’s on sale. We don’t use paper plates, cups, none of that so I do stock up on detergent for the dishwashers.
Back to top

pizza4




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 1:38 pm
About 600/month
Including grocery, walmart/ costco. Definitely depends if we have guests, can easily go up to 800. Food is expensive.
Back to top

amother




Babypink
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 1:38 pm
I need to start keeping track and budgeting better (the only reason I haven't is because I'm too anxious about it and don't want to actually know but it's getting out of hand...). We're a fam of 4 but the baby is juuuust starting to eat food so it's really 3 eaters and I easily spend over $300 a week on food. Yes, that's around $1000 a month for 3 people. And that's just a guess. And I'm only talking about food and beverages- not anything else.

This is my goal for the next month. To figure out exactly how much I spend on good and try to cut that down a little each week until it's a more reasonable number....thank you for making this post, it's my motivation to actually do this!
Back to top

lcraighten




 
 
 
 

Post  Fri, Jan 17 2020, 2:06 pm
I spend about $800 a month. Usually $100 for the week and another $100 for shabbos.
Back to top
1, 2  Next Recent Topics

Page 1 of 2 View latest: 24h 48h 72h


Post new topic   Reply to topic    Forum -> Household Management -> Finances

Related Topics Replies Last Post
Please help w/ Pesach food in israel 5 Tue, Feb 18 2020, 10:21 am View last post
2 year old not chewing food
by lora
3 Tue, Feb 18 2020, 1:20 am View last post
Kosher Food and Wine Event
by amother
0 Mon, Feb 17 2020, 11:30 pm View last post
Arriving at night - need packable kosher breakfast food
by amother
18 Mon, Feb 17 2020, 10:01 am View last post
Would you invite this family for shabbos?
by amother
38 Sun, Feb 16 2020, 3:50 pm View last post

Jump to: