Home
Log in / Sign Up
    Private Messages   Advanced Search   Rules   New User Guide   FAQ   Advertise   Contact Us  
Forum -> Household Management -> Finances
How to price these food items



Post new topic   Reply to topic View latest: 24h 48h 72h

amother
OP


 

Post Sun, Feb 11 2024, 5:41 pm
I sell some dips for shabbos out of my home. I’d like to add more items like kugels, speciality Salads (corn, coleslaw, chickpea) in addition to more dips. I’m also considering starting to sell challah
How do I know how to price these items?
Back to top

amother
Bone


 

Post Sun, Feb 11 2024, 5:48 pm
1) see what the stores charge for these items

2) figure out what it costs you to make them
Back to top

amother
Latte


 

Post Sun, Feb 11 2024, 8:50 pm
Where do you live?
Back to top

amother
Aqua


 

Post Sun, Feb 11 2024, 8:51 pm
Figure out cost of ingredients per serving
Then figure out how long it takes u and how much your time is worth. Add that to your cost of ingredients and that’s your price.
If it’s significantly higher than the average going price its probably not worth it…
Back to top

dankbar




 
 
    
 

Post Sun, Feb 11 2024, 10:08 pm
Look at price list of others who do this like Batyas kitchen
Back to top

amother
OP


 

Post Mon, Feb 12 2024, 10:39 am
dankbar wrote:
Look at price list of others who do this like Batyas kitchen


Thanks I looked at her. Looks like everything she sells is in huge quantities though
Back to top

sara1232




 
 
    
 

Post Mon, Feb 12 2024, 12:40 pm
amother OP wrote:
I sell some dips for shabbos out of my home. I’d like to add more items like kugels, speciality Salads (corn, coleslaw, chickpea) in addition to more dips. I’m also considering starting to sell challah
How do I know how to price these items?

Look at how much stores are selling for. If you're making out of ur home you can charge a little more.
For example if the store charges 15 for a kugel u can do 18-20.
Back to top

amother
Aqua


 

Post Mon, Feb 12 2024, 10:44 pm
sara1232 wrote:
Look at how much stores are selling for. If you're making out of ur home you can charge a little more.
For example if the store charges 15 for a kugel u can do 18-20.


This wouldn’t necessarily work because stores buy ingredients in bulk and get them for very cheap so if she’s not getting the ingredients at wholesale prices she’ll probably be losing money on the long run.
Back to top

amother
Powderblue


 

Post Tue, Feb 13 2024, 5:53 am
amother Aqua wrote:
Figure out cost of ingredients per serving
Then figure out how long it takes u and how much your time is worth. Add that to your cost of ingredients and that’s your price.
If it’s significantly higher than the average going price its probably not worth it…

This!!!
Back to top
Page 1 of 1 Recent Topics




Post new topic   Reply to topic    Forum -> Household Management -> Finances

Related Topics Replies Last Post
Kitniyos free, gluten free, pareve dairy free, nut free food
by amother
13 Today at 2:50 am View last post
Sold food 4 Mon, Apr 22 2024, 3:18 pm View last post
Food processor (Hamilton Beach or other, at bingo)
by seeker
43 Sun, Apr 21 2024, 9:57 pm View last post
Cheapest food processor boro park 1 Sun, Apr 21 2024, 12:59 pm View last post
Shalosh seudos time food
by amother
9 Sun, Apr 21 2024, 12:35 pm View last post